Tut İlçesinde Gezilecek Yerler

 

İlçemizin tarihi ve turistik yerleri şehrin diğer alanlarına paralellik göstermektedir.Bu alanlara da tarih içerisinde birçok medeniyetler ev sahipliği yapmıştır.Bu nedenle tarihi yerleri oldukça fazladır.Ayrıca coğrafyasında doğal güzellikleri de bulunmaktadır.Şimdi bunları sırasıyla yazalım:

 

1-ULU CAMİ:Osmanlı Devlet’i döneminde yapılmış bir yapıdır.İçerisinde çeşitli motif ve desenlerle süslenmiş 12 ayrı taş sütun vardır.

 

Tut ilçesi ulu camii

Tut ilçesi ulu camii

 

2-VİJNE KÖPRÜSÜ:Günümüzde halen sağlam ayakta durmayı başaran,Göksu çayı üzerinde yapılmış tarihi bir köprüdür.Tarih boyunca kervanlara geçiş hizmeti vermiştir.Tut ilçemiz Çamlıca Mahallesindedir.

Vijne Köprüsü

         Vijne Köprüsü

 

3-ŞEBKER KÖPRÜSÜ:Şebker Çayı’nın üzerine yapılmıştır.Çayın dar ve kayalık bir alanına yapılmıştır.Günümüzde halen kullanılabilmektedir.

 

4-SALAH CAMİİ:Osmanlı devleti dönemind yapılmış bir camiidir.Ancak yıllar içinde birçok sefer tadilattan geçtiği için tarihi görünümünü kaybetmiştir.Günümüzde tekrar tadilattan geçme aşamasındadır.

 

5-MUSALLA CAMİSİ:Tek şerefesiyle ve ahşap işlemeli iç yapısıyla ilgi çeken Musalla Camisi Osmanlılar döneminde yapılmıştır.

 

6-KAŞLICA KALESİ:Kaleye halk arasında Mihri Babil kalesi de denilmektedir.Kelime anlamı olarak Babil Güneşi demektir.Zaten bu ismin verilmesinin sebebi de Babiller tarafından yapılmasıdır.Bu kalenin özelliği diğer kalelerdeki karakteristik özellik olarak tepelerde olması özelliğinin tam tersine bir vadi içerisinde olmasıdır.Rivayetlere göre Battal Gazi bir dönem buraya gelerek bu kaleyi fethetmiştir. İçerisinde ok mahmuzları,duvar kalıntıları ve su kanallarının kalıntıları bulunmaktadır.Ayrıca gözetleme mevzileri de halen durmaktadır.

tut kaşlıca kalesi

                        Tut Kaşlıca Kalesi

 

7-MALKAYISI:İlçeye bağlı Meryemuşağı köyünün sınırları içerisinde bulunmaktadır.Bu yapının Tarihteki  yapılış amacı ise Osmanlılar döneminde eşkiyaların yoldan geçenlerin önünü kesebilmesi amacıyla taşlar oyularak yapılmasıdır.Çünkü Malkayısı’nın önünden geçen yol güzergahı Osmanlı devleti döneminde Halep-Trabzon kervan yoluydu.

 

8-MEMEKLİ MAĞARA:İlçemizin kuzey taraflarında bulunur.Memekli Mağara denilmesinin sebebi ise bahar aylarında yağan yağmurlarla birlikte mağaranın iki bölgesinden sular akmakta ve bu oluşan görüntü kadın memesine benzetildiğinden dolayı bu ismi almıştır.

Memekli mağara

                           Memekli mağara

 

9-GEYİK MAĞARASI:Memekli Mağara’nın doğu yönüne düşmektedir.Sarp kayalar yontularak yapılan bir mağaradır.Günümüzde ulaşımı zor olsa da bir dönem barınma alanı olarak kullanıldığı mağara içesinde ki kalıntılardan ve mağara duvarlarına oyulmuş,çizilmiş resimlerden bellidir.

 

10-TUM TUMU MAĞARASI:Halk arasında Çanakçı denilen bölgededir.Kayanın içi oyularak yapılan bir mağaradır.Mağaranın giriş kısmı oldukça dar(güvenlik amacıyla böyle yapıldığı düşünülmektedir) içerisi ise bir oda genişliğindedir.

 

11-ŞOVAK KÖPRÜSÜ:Şovak deresi üzerine taşlardan yapılmış tarihi bir köprüdür.Osmanlı Devleti döneminde kervanların bu yol güzergahını kullandıkları için yapıldığı düşünülmektededir.

 

12-ŞEYH ALİ BABA TÜRBESİ:Yöre halkı tarafından Şeyh Ala Baba olarak bilinen şahsın türbesidir.İlçe merkezindedir.Bu türbe halk arasında oldukça ziyaret edilir.Çünkü akıl sağlığı bozuk olan ve felçli olan insanların buraya gelerek ve burada bir gece yatarak şifa bulduğu inanışı yaygındır.

 

13-EVRENTEPE TÜRBESİ:Bu türbenin efsaneleşmiş bir hikayesi vardır.Efsaneye göre bir zamanlar bir kralın güzel bir kızı varmış.Güzel Oğlan adlı bir genç varmış ve bu gencin Hüseyin Gazi adında bir amcası varmış.Kralın bu güzel kızını gören amca Hüseyin Gazi yeğenine yani Güzel Oğlan’a bu kızın güzelliğinden bahseder.Aradan belli bir dönem geçtikten sonra bir sebepten dolayı Kral adamlarına Hüseyin Gazi’yi öldürtür.Bu olaydan sonra Hüseyin Gazi’nin ailesi de intikam alma planları yaparlar ve Kral’ın kızını kaçırmaya karar verirler.Kaçırma işi içinde Güzel Oğlan’ı görevlendirirler.Güzel Oğlan Kaleye girer ve Kral’ın kızını kaçırır.Kale dışına çıkarak kaçmaya başlarlar ancak ;günümüzde bu türbenin(Evrentepe Türbesi) yaklaşık olarak 500 metre civarı doğusunda Kralın adamları tarafından ikisi de yakalanır ve ikisi de orada öldürülür.

 

Ayrıca Tut ilçemizin kuzey tarafları dağlık olduğu için buralarda çeşitli yayla alanları ve ufak tefek te olsa çeşitli gölller ve su kaynakları vardır.Yine buralarda yaşayan göçebe insanlar ve gezi amaçlı giden insanlar çeşitli yaba hayvanlarına rastladıklarını söylemektedirler.Aşağıda bulunan fotoğraflar Tut ilçemizin dağlık bölgelerinde çekilmiş özgün fotoğraflardır.(foto by İsmail Kara)

dag kecidaggIMG_7602koyun

Ayrıca Tut hakkında daha fazla bilgi isteyenler aşağıdaki linklere bakabilirler.Bu linkler Kaynakça olarak kullandığım sayfalardır.

http://www.gezi-yorum.net/adiyaman-tut/  Gezi-yorun.net

http://www.tut.bel.tr/ Tut Belediyesi

http://www.adiyamankulturturizm.gov.tr/TR,61343/tut.html Adıyaman Kültür Turizm

http://www.tut.gov.tr/  Tut Kaymakamlığı

https://tr.wikipedia.org/wiki/Tut Wikipedia

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.