Sincik’te Gezilecek Yerler

 

Sincik ilçemiz tarihi ve doğal güzellik olarak çok fazla alana sahip değildir.Gerek coğrafyasının dağlık ve engebeli alanlardan oluşması,gerekse ulaşımda iyi bir konumda olmaması nedeniyle çok fazla ziyaretçi çekememektedir.

İlçede kültürel faaliyetlerde yok denecek kadar azdır.İlçede bir tane Halk kütüphanesi bulunmaktadır.Ancak bu kütüphaneye bile zaman zaman kadrolu eleman bulmakta zorluklar yaşanmaktadır.

İlçede ki en önemli tarihi mekan aynı zamanda gezilecek mekan Heron Kutsal Alanı diğer adıyla Derik kalesidir.Bu kale 1250 metre rakımlı iki tepe arasında düz bir alana yapılmıştır.Yol tarifi ise şu şekildedir:Cendere köprüsünü geçtikten sonra Sincik karayolu istikametinden devam edilecek,Daha sonra biraz ilerledikten sonra Çatbahçe köyünü yaklaşık olarak 10 km geçtikten sonra sola ayrılan stabilize yola saparak biraz ileri gidildiğinde Derik kalesine ulaşılır.İlçe merkezine de yaklaşık olarak 8 km uzaklıktadır.

Derik kalesi

                                                                                                                                             Derik kalesi

 

Yapılan araştırmalar bu kalenin M.S 3.yy da yapılmış olduğu tespit edilmiştir.Ayrıca bu kalenin yanında normal sivil yerleşim kalıntıları da bulunmaktadır.Bu da bize buranın eski yerleşim yeri olduğunu göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.