Gölbaşı da Gezilecek Yerler

Gölbaşı ilçemiz Adıyaman ilimizin batısındadır(56km).Adıyaman’ın batı illere açılan kapısıdır.Bu ilçemizde de tarih boyunca çeşitli egemenlikler,beylikler egemenlik sürmüştür.İnsanlık tarihi bakımından oldukça eski zamanlara dayanır ve farklı farklı kültürler bu yörede kendilerine hayat bulmuşlardır.Bu nedenden dolayı ilçe sınırları içerisinde epeyce tarihi kalıntı bulunmaktadır.Ayrıca doğal güzellikleri de fazla olan bir ilçedir.

Şimdi bu Tarihi yerleri ve Doğal alanları kısacası gezilecek alanları yazalım.

1-Şüphesiz bu listenin en başında ilçeye adını veren göllerdir.İlçede toplam 3 tane göl vardır.(Güneydoğu Anadolu bölgesinde 3 tane göl vardır bunların üçü de Gölbaşı ilçemizdedir).Adıyaman da ki tek doğal göl varlığı(büyük çapta)buradadır.bu göller:Gölbaşı gölü,(ilçe yerleşim yerindedir)Azaplı Gölü ve İnekli gölüdür.

Gölbaşı Gölü

          Gölbaşı Gölü

Azaplı Gölü

             Azaplı Gölü

İnekli Gölü

                      İnekli Gölü

 

 

 

 

 

 

 

Gölbaşı Gölü Tabiat Parkı çalışmaları devam etmektedir.Bu proje bittiğinde göl çevresi tam bir turizm merkezi haline gelecektir.Gölde 63 farklı tür kuş vardır.Bu yönüyle aynı zaman da bir kuş cennetidir.Ayrıca bu tabiat parkı ile ilgili videoyu izlemek isteyenler için kısa videosu aşağıdadır.

2-Belören Kalesi:Kale Belören köyünün 6 km. batısındaki halk arasında“ Heyik” denilen yerdedir. Burada ki  mezar kalıntılarından ve eski dükkan kalıntılarından burasının eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır.Taşlar doğal halde bulunmaktadır.

3-Keykubat Kalesi: Belören Beldesi yerleşiminin 5 km kadar kuzey yönünde etrafı surlarla çevrili olarak bulunan kaledir. Roma döneminde ve meşhur Roma harcıyla yapılmıştır bu kale.Ayrıca Belören’in 5 km güneyinde ise Kent adı verilen mevki de mezar kalıntıları ve taş mimari parçalar vardır.Yine bu yöre de 2 km. kadar uzaklıkta ki Peri Önü’nde ise bir adet  höyük bulunmaktadır. Görüldüğü üzere sadece Belören Beldesi civarı bile tarihi kalıntılarla doludur.Bu tarihi kalıntılar yörenin uzun süre boyunca ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını göstermektedir.

4-Gölbaşı Tren Köprüsü(Alaman Köprüsü)

Tren Köprüsü

         Tren Köprüsü

5-Tarihi Harmanlı Köprüsü:İlçeye bağlı Harmanlı Kasabasındadır.

6-Meydan Köyü Köprüsü

Meydan Köyü Köprüsü

         Meydan Köyü Köprüsü

 

 

 

 

 

 

 

7-Göksu Çayı üzerinde yapılmış olan Paşa köprüsü:Ancak bu köprü 1950 li yıllarda iş makinesiyle buradan geçmek isteyen bir şahsın zarar vermesi sonucu büyük tahribat almıştır.O dönemde ki yetkililer ise burayı onarmak yerine tehlikeli olup birilerinin üstüne yıkılır diye dinamitle patlatmışlardır.Günümüzde köprünün ancak kalıntıları bulunmaktadır.

Paşa Köprüsü

                   Paşa Köprüsü

8-Uzun Mağara:Gölbaşı ilçemize bağlı Harmanlı kasabası yakınlarındadır.3 adet odası bulunmaktadır.Bu odalar gizlenme ve dinlenme amacıyla yapılmıştır.Moğolların bu yöreyi işgal ettiği dönemlerde yapıldığı tahmin edilmektedir.

Uzun Mağara

                      Uzun Mağara

9-Ulupınar:Bu yapıda yine Harmanlı Kasabasındadır.Yaklaşık olarak bin yıllık tarihinin olduğu düşünülmektedir.Kesme taşlardan yapılmış tarihi bir yapıdır.

10-Göksu Çayı Vadisi:Gölbaşı Vadisi oldukça büyük ve geniş bir vadidir.Güneydoğu Anadolu Torosları ile çevrilmiştir.BU vadimizin uzunluğu yaklaşık olarak 50 km.Enine uzunluğu ise yine 15 km.’ye kadar ulaşabilmektedir.(Vadininin en ve boy olarak en uzun yerleri baz alınarak bu rakamlar verilmiştir.)

11-Kızkapan Mağarası:Aşağı Nasırlı Köyü yakınlarındadır.Bu ismin verilmesinin nedeni mağara girişinde bir kız motifinin bulunmasıdır.

12-Körüstan Tarihi Kalıntıları

13-Tarihi Sütunlar

14-Sırıklıhan

15-Yukarı Nasırlı yerleşiminde bulunan Mağaralar.Ayrıca bu yerleşimde başka kalıntılarda vardır:Öküz Başı Röylefi ve Delikli Taş

16-Yıkıcak Şelalesi

17-Çelik Şelalesi

18-Kara Mağara:Bu mağara Çataltepe mevkisindedir.Burada ayrıca çeşitli tarihi kalıntılar bulunmaktadır.

19-Tarihi Çelik Çeşmesi ve Çelik Mağaraları

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.