Gerger

     GERGER TARİHİ

Gerger

Gerger

Gerger ilçemizin tarihi; Adıyaman’ın genel tarihine benzerlik gösterse ulaşım arazide ki engebeler iklim şartları vb. gibi sebeplerden dolayı biraz farklılık göstermektedir.Eski adı ALDUŞ’tur.

Bu bölgede bilinen kaynaklara göre önce Arsemia krallığı kurulmuştur.Ancak daha sonra Bizans İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girmiştir.. Bu dönemlerde bölge halkı genellikle Hristiyanmış daha sonra Abbasi halifesini burayı fethetmesiyle müslümanlaşmıştır.Daha sonra tekrar Bizans imparatorluğunun egemenliği altına girmiştir. Ancak daha sonra Malazgirt savaşından sonra ise bölge artık Selçuklu devletinin hakimiyeti altına girmiştir.

Bu bölge Selçukluların yıkılmasıyla birlikte buraya haçlı seferleri düzenleyen Avrupalı haçlı grupların eline geçmiştir. Birkaç devletin egemenliği altında el değiştiren bölge daha sonra da Anadolu Selçukluların eline geçmiştir. Ancak daha sonraları tekrar el değiştirerek Moğol devletinin eline geçmiştir..

Daha sonra sırasıyla bölge Memlukluların,Timurluların,Dulkadiroğulları’nın eline geçmiştir.Daha sonraları ise Osmanlı Devleti’nin fetihleriyle Osmanlı devleti’nin eline geçmiştir.

Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında Pütürge İlçesine bağlı köy iken  Adıyaman’ın il olmasıyla Adıyaman’a bağlanmıştır.

YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ,İKLİMİ VE BİTKİ ÖRTÜSÜ

Gerger ilçesmizyüzölçüm bakımından çok küçük bir ilçedir.Doğusunda Diyarbakır’ ın Çüngüş ve Çermik ilçesi,batısında Sincik ve Şanlıurfa’ nın Siverek ilçesi; güneyinde Kahta; kuzeyinde Malatya’ nın Pötürge ilçesi bulunmaktadır.. İlçenin doğu ve güney sınırında Atatürk Baraj’ı çizmekbulunmaktadır.

Deniz seviyesinden yüksekliği(rakımı)770 metredir. Gerger dağlık bir bölgede kurulmuştur.En yüksek dağı 2250 m rakımıyla Kımıl dağıdır.İlçe etrafında çeşitli dağlar bulunmaktadır.Beyaz Çeşme Çet, Kürdek, Ovacık isimli yaylaları bulunmaktadır. Ayrıca Kara Göl isminde bir göl de vardır…

ULAŞIM

Gerger’in  il merkezine uzaklığı 105 km dir ve ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır.Bölgeye en yakın demiryolu  Adıyaman Gölbaşı ilçesinde geçmektedir.Karayolu ağı ise; Adıyaman, Kahta, Narince, Gerger ve Gölyurt’ a kadar gitmektedir. Yol asfalttır.Ancak halen ilçe merkezinden Adıyaman il merkezine düzenli olarak çalışan bir ulaşım hattı yoktur.bu bakımdan ilçemizin ulaşımı biraz sıkıntılıdır.Önce Kahta ilçesine ordan da Adıyaman il merkezine gidilmektedir.

AKARSULAR

Gerger de bulunan önemli akarsular şöyledir:Fırat nehri,Demirtaş Çayı ile Çifthisar Çayıdır.

İKLİMİ VE BİTKİ ÖRTÜSÜ

Gerger ilçemizin iklimi; kışları soğuk, yazları sıcak ve kuraktır. İklim özellikleri  Akdeniz iklimi ile karasal iklim karışımıdır.Ancak daha çok karasal iklim özellikleri baskındır.Bitki örtüsü ise karakteristik karasal ikliminin bitki örtüsü olana bozkırlardır.Bölgede ormanlık alanlarda bulunmaktadır.

EKONOMİK FAALİYETLER

Bölgede tarım arazi alanların fazla olmamasından dolayı çok fazla tarım yapılamamaktadır.Ayrıca hayvancılıkta fazla yapılamamaktadır.Daha çok el sanatları gelişmiştir

GEZİLECEK YERLER

Gerger Kalesi

gerger kalesi

Gerger kalesi

Gerger İlçemizin Oymaklı köyünde bulunan kale Romalılar zamanında yapılmıştır, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ise buraya surlar, kale kapıları ve tonozlu yapı grupları da eklenerek kullanıma devam edilmiştir. Kale günümüzdede halen ayaktadır.Ziyaretçilere kapısı açıktır

ATATÜRK BARAJ GÖLÜ:

Gerger ilçemiz: Atatürk Baraj’ının yapılmasıyla birlikte, hayatlarında büyük değişiklik beklemiştir rağmen,baraj beklentilerini çokta karşılayamamıştır.Ancak yine de baraj içerisinde bulunan tatlı su balığı potansiyeli Gergerliler tarafından ekonomik olarak  değerlendirilmektedir. Ayrıca, özellikle sıcak havaların baskın olduğu yaz aylarında, Gergerliler, Aşe Heci bölgesinde, göl sularına girip yüzerek serinlemektedirler. Ancak, bu yüzdükleri yer elbette, düzgün bir sahil değil ve her an boğulma tehlikesi bulunan alanlardır.

 

KURDEK YAYLASI:

Gerger de bulunan en yüksek rakımlı yayladır. Yeşilliği ve soğuk suları sebebiyle, yöre halkının sık tercih ettiği bir yerdir. Yaylanın en dikkat çekici yanı ise: yükseklik bakımından,Nemrut dağından bile daha yüksekte olmasıdır.Bu nedenden dolayı:bu yaylaya gidildiğinde, Diyarbakır-Siverek ve Elazığ ilinin bir kısım köyünü, çıplak gözle görebilmek mümkündür.Ayrıca bu yaylada son zamanlarda yaz dönemlerinde ilki 2013 yılında düzenlenen Kurdek şenlikleri düzenlenmektedir.Bu şenlikler boyunca bölgeye hem ilçe insanından hemde dışarıdan binlerce insan katılmaktadır.Haliyle bu şenlikler hem insanlarımızı bir araya getirmektedir,hem de bölgenin tanıtımı ve ekonomisi için bir gelir kaynağı olmaktadır.Merak edenler aşağıda ki videodan şenliğin 2014 yılında düzenlenen şenlik videosuna bakabilirler

.

Gerger Kurdek Yaylası

Gerger Kurdek Yaylası

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.