Çelikhan

ÇELİKHAN

ÇELİKHAN İLÇE MERKEZİ

                         ÇELİKHAN İLÇE MERKEZİ

Çelikhan ilçemiz Adıyaman’ın kuzey yönünde bulunan 8400 nüfusa sahip yeryüzü şekilleri oldukça dağlık olan bir ilçedir.İlçenin kuzeyinde Malatya ili doğusunda Gerger Sincik güneyinde Adıyaman batısında da Gölbaşı bulunmaktadır.

İlçe Adıyaman ile Malatya’nın  ortasındadır.Ancak Adıyaman a bağlı bir ilçe olmasına rağmen daha çok Malatya ili ile ilişki içerisindedir.

İlçede karasal iklim özellikleri gözlenmektedir.Kışları kar yağışlı ve soğuk yazları ise sıcak ve kuraktır. Ancak rakımının yüksek olmasından dolayı Adıyaman il ve ilçelerine göre oldukça serindir.Çelikhan’ın en  yüksek dağı Akdağ olup rakımı 2700 metredir. En önemli akarsuları Bulam ve Abdulharap çayıdır. Abdulharap çayı üzerin de ise Çat barajı kurulmuştur.Çat barajında yüzen adalar bulunmaktadır.Bu yüzen adalar oldukça ilginç bir yapıya sahiptir ve turistlerin ilgisini çekmektedir.Yeni yapılan Çelikhan Malatya arasında ki yol Çat barajı boyunca gitmektedir.Bu yeni yapılan yolla Çelikhan-Malatya arası 40 km gibi çok kısa bir mesafeye inmiştir.

ÇAT BARAJI

                  ÇAT BARAJI

İLÇEDE EKONOMİ

İlçe halkı daha çok tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Ancak arazi yapısının dağlardan dolayı engebeli olmasından dolayı tarıma elverişli alanla azdır.Bu miktarın çok büyük bir oranı ise tütün alanlarıdır.Çelikhan tütünü Türkiye genelinde nam salmış sigara içenlerin çok memnun kaldığı bir tütündür.Bu nedenden dolayıdır ki yurt içinde Türkiye nin her yerine bu tütün gönderilmektedir.Hatta yurt dışından bile sipariş talep edenler bulunmaktadır.

 

Çelikhan tütünü

                       Çelikhan tütünü                                                                                                                                                                                                                                  

İlçede her ne kadar geçmişe oranla azda olsa geçimini hayvancılıkla sağlayan aileler bulunmaktadır. Tarıma elverişli olmayan alanlarda özellikle de ilçenin dağlık köylerinde koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvancılığı yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ilçede besicilik ve süt inekçiliği de yapılmaktadır.Son yıllarda özellikle süt inekçiliği ve son zamanlarda kiraz yetiştiriciliği de yapılmaya başlanmıştır.Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın yanında arıcılık alanında da gözle görülür bir gelişme gözlenmektedir.Bunda ilçenin dağlık alanlarında çeşitli çiçeklerin bulunması arıcılık için müsait hale getirmiştir.İlçede ilki 2000 yılında yapılan ve her yıl düzenli olarak “Bal Festivali” düzenlemekte, düzenlenen festivalin ilçe tanıtımında büyük rolü bulunmaktadır.  Yetiştirilen bahçe ürünleri arasında elma, armut, kiraz, şeftali, kayısı, erik, ceviz gibi meyveleri saymak mümkündür

 

 İKLİMİ

 Çelikhan ilçesinin bulunduğu coğrafya,Doğu Anadolu Bölgesi geçiş noktasında bulunmaktadır. Bu nedenle de iklim özellikleri bakımından Doğu Anadolu Bölgesi’nin iklimi olan karasal iklim özelliklerini taşır.

İlçe ve Köylerin yerleşim yerleri genellikle dağlık ve engebelidir.İlçe genelinde dağlık alanlar hakimdir.Düzlük alanları oldukça azdır.Yazları sıcak geçer ancak Adıyaman il merkezine göre oldukça serin geçer.Adıyaman il merkezi ile arasında yaklaşık 10 derecelik bir fark bulunmaktadır.Kışları ise yine dağlık olmasından dolayı bol kar yağışlı ve soğuk geçer.Zaman zaman yolları yoğun kar yağışından dolayı ulaşıma kapanır.

Çelikhan İlçesi önceleri Malatya iline bağlı idi ancak Adıyaman’ın il olmasından sonra buraya  bağlanmıştır. Ancak her ne kadar Adıyaman’a bağlanmış olsa da idari işlemler hariç tüm alışverişlerini Malatya ile yapmaktadırlar.Hatta ilçeden göç eden aileler genelde Malatya’ya yerleşmektedirler.

TARİHÇESİ

Çelikhan tarihte sırasıyla Hitit, Asur, Pers, Makedonya, Selevkos, Roma ve Bizans devletlerinin egemenlikleri altında sürekli el değiştirmiştir.ilçe, Hz. Ömer zamanında Arapların eline geçmiş ve Keysun’a bağlanmıştır.Daha sonra ki yıllarda Bizanslılar yöreyi ele geçirmişlerdir ancak Malazgirt Savaşı’ndan sonra Çelikhan yöresi Malatya ve Adıyaman illeriyle beraber Selçukluların eline geçmiştir.Daha sonra Memlukluların sonrasında ise Memlukluların elinden Timur ordularının egemenliği altına girmiştir.Yavuz Sultan Selim Dulkadiroğulları beyliğinden alarak Osmanlı Devleti’ne katmıştır

Çelikhan’ın bilinen ilk ismi KOMAŞİR (kürtçe adı) olarak bilinir. Daha sonra bu isim ÇELİKHAN adıyla değiştirilerek yazılı kayıtlara geçmiştir.

Çelikhan 1,derece deprem bölgesinde yer almaktadır.1869 yılında meydana gelen bir depremle  çok sayıda evin yıkılmıştır ve onlarca insan hayatını kaybetmiştir.. Ayrıca 1934 yılında halk arasında “Mıtık” adı verilen bulaşıcı bir hastalığın baş göstermesiyle çok sayıda insan hayatını kaybetmiş, çok sayıda aile de civar il ve ilçelere göç etmiştir.

GEZİLECEK YERLER

BEY PINARI :

Çelikhan Beypınarı

Çelikhan Beypınarı

Çelikhan’ın batısında bulunan Bey Pınarı Çelikhan-Adıyaman karayolunun 5. km’sinde, yol kenarındadır. Geniş alanı ve söğüt gölgeleri olması ile iyi bir piknik ve dinlenme yeridir.Adıyaman merkezden bile yz aylarında aileler buraya piknik ve gezi amacıyla gelmektedirler. Suyu oldukça soğuktur.

 

 

 

ZERBAN SUYU : İlçemizin Pınarbaşı(Bulam) kasabası merkezindedir.Suyu oldukça soğuk ve gölgelik alanları da boldur.Bu nedenden dolayı iyi bir piknik alanıdır.Yolu Çelikhan’ düşenlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir.Zaten ulaşım olarakta Çelikhan ilçe merkezine oldukça yakındır.Ayrıca Malatya yolu üzerindedir.Ayrıca yörede her yıl düzenli olarak Ağustos ayı içerisinde binlerce kişinin katılımıyla Zerban Şenlikleri düzenlenmektedir.

Zerban

Zerban

HAVŞERİ PINARI : Yine Pınarbaşı kasabasında bulunan Havşeri Pınarı mesire ve piknik alanı olarak güzel bir yerdir.Bu pınar Bulam çayının ana kaynağıdır. Suyunun soğuk ve çevresinde bulunan söğüt ağaçları, nedeniyle iyi bir dinlenme yeridir.Bu bölgeye gittiğiniz zaman hemen hemen her yerde soğuk su ve gölgelik alanlar bulabilirsiniz.Zaten bu ikili de piknik ve gezi için en çok ihtiyaç duyulan şeylerdir.havşeri

MESTAN :Yine Pınarbaşı kasabası’nda Balıkburnu Mahallesi yakınında bulunan bu mesire ve piknik yeri aynı zaman da bulam çayının kenarında bulunmaktadır..Suyunun soğuk, alanın çok geniş olması, söğüt ağaçlarının ve düz çayırlıkların bulunması nedeniyle burası piknik, mesire ve sportif faaliyetler (özellikle futbol ) için ideal bir yerdir.

 

RECEP ÇAYI : İlçemizin Recep köyün de bulunan bu çayın özelliği ise dağlar arasında olması ve balık avlanması ile yüzme faaliyetleri için ideal bir yer olmasıdır. Ayrıca çevresin de soğuk pınarlar bulunduğundan her yeri piknik yapılmaya elverişlidir.Yine buraya da yaz aylarında civar yerlerden piknik ve gezme amaçlı olarak insanlar gelmektedir.

ÇAT BARAJI : Çelikhan’ın 2 km kuzeyinde bulunan bu barajın en büyük özelliği  ise üzerin de hiç atık suların olmamasıdır.YANİ HERHANGİ Bİ FABRİKA ATIK SUYU VEYA KANALİZASYON YOKTUR.Bu nedenle suyu çok temizdir. Olta balıkçılığı için idealdir. Baraj üzerin de alabalık tesisleri de bulunmaktadır. Suda yüzen adalar üzerinde balık avlamak ayrı bir zevktir.Ayrıca yüzme için de çok güzel bir ortamı vardır. Arabayla ulaşım sağlanmaktadır.Zaten yeni yapılan Çelikhan-Malatya yolu bu barajın hemen yanından geçmektedir.Bu barajın üzerinde bulunan çimlerin(yüzen adalar) eşi benzeri yok denecek kadar azdır kara ile hiçbir bağlantısı olmayan bu çimler gerekli önlemler alınmazsa kısa sürede yok olacaklardır.Yine bu çat barajı ve çevresi Fotoğrafçılar için de bulunmaz bir yerdir.Özellikle kış aylarında yanı başında bulunan dağların karla örtünmesi sonucunda bunun suda yansıması görülmeye değerdir.

KOYUN PINARI YAYLASI : Çelikhan’ın Korucak köyünün Tucak dağının 2000 m yüksekliğin de bulunan bu yaylayı yaz ayların da özellikle Malatyalılar uğramaktadır. İyi bir dinlenme ve piknik yeridir. Burada yazlıklar yapılmıştır, ulaşım yolu olup arabayla gidilmektedir.Piknik , mesire, içme ve yaylalarımızda sosyal tesisler bulunmamaktadır. Buraların iç turizme kazandırılması için çalışmalar yapılmalıdır. Buralar her yıl yayla özellikleri olması nedeni ile çevre il ve ilçelerde sıcakta bunalan binlerce kişinin akınına uğramaktadır.

ÇELİKHAN İÇMESİ : Çelikhan’ın 19 km kuzeydoğu yönünde bulunmaktadır. İçmeye ilçe merkezinden ulaşım sağlanmaktadır. Yazın temmuz ve ağustos ayların da çevre il ve ilçelerde şifa arayan vatandaşların akınına uğramaktadır. Her yıl yaklaşık 7 bin kişi bu içmeye gelmektedir. İçme üzerin de sosyal tesis bulunmamaktadır. Gelen vatandaşlar haymalarda ağırlanmaktadır. İçme suyunun birçok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.