Çelikhan da Gezilecek Yerler

Çelikhan da gezilecek yerler oldukça fazladır.Dağlık alan oluşundan dolayı doğal güzellikleri fazladır.rakım yüksekliğinden dolayı yaz aylarında havasının serin olması Adıyamanlıları buraya çekmektedir.

1-BEY PINARI:Çelikhan’ın batı yönüne düşmektedir.Çelikhan merkezine yakındır(5 km).Adıyaman-Çelikhan yol üstü olup tam ortasından soğuk suların aktığı güzel bir mesire alanıdır.Ayrıca Çelikhan ilçesinin içme suyu buradan karşılanmaktadır.

Çelikhan Beypınarı

            Çelikhan Beypınarı

2-ZERBAN SUYU:İlçeye bağlı Pınarbaşı(Bulam) kasabasındadır.Adıyman-Şanlıurfa-Malatya gibi komşu illerden bile özellikle sıcak yaz günlerinde insanlar buraya akın etmektedirler.Suyu oldukça soğuk ve gölgelik alanları da fazladır.Kısacası tam bir piknik alanıdır.

Zerban Suyunun birde hikayesi vardır.Hikayeye göre su yatağının civarında uzun boylu ,sarışın,renkli gözlü Zerban adında bir kız varmış ve bu kız yardıma ihtiyacı olan herkese yardım için koşarmış.Adının da buradan geldiği söylenmektedir.Yine burada Zerban Türbesi de bulunmaktadır.

Ayrıca her sene ağustos ayında bu yörede Zerban şenlikleri düzenlenmektedir.Bu şenliklere binlerce insan il içinden ve il dışından katılmaktadır.

3-HAVŞERİ PINARI:Bulam Çayı’nın ana kaynağı olan Havşeri yine Pınarbaşı kasabasındadır.Yerin altından tertemiz berrak ve buz gibi sular çıkmaktadır.Ayrıca gölgelik alanlarının olması burayı güzel bir piknik alanı haline getirmektedir.Uzun yıllardır hem Adıyaman il merkezine hemde Çelikhan’a içme su kaynağı olarak kullanılma projesi vardı.Proje bittiğinde Adıyaman’ın yaklaşık olarak 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacağı söylenmektedir.

havşeri

 

4-KOYUNPINARI YAYLASI:2000 metre yüksekliğe sahip yaz aylarında oldukça serin olan ve Malatyalıların da çok fazla ziyaret ettiği bir yerdir.Korucak köyü Tuca dağı mevkiindedir.İyi bir piknik ve dinlenme alanıdır.Öyle ki burada yazlık villalar da son yıllarda yapılmaktadır.Yazın sıcak havasından kaçmak isteyenler bu yaylaya serin havaya gelmektedirler.

Korucak Yaylası

Korucak Yaylası

5-JARİ YAYLASI:Bu yörenin en soğuk su kaynağına sahip yayladır.2250 metre rakıma sahip Akdağ’ın üzerinde bulunup ilçenin güney tarafına düşmektedir.Yaylanın en büyük sıkıntısı karayolu ulaşımı yoktur.Ancak binek hayvanlarla gidilebilinir.Ancak oldukça güzel ve serin bir yayladır.2012 yılından beri Çelikhan belediyesi tarafından ağustos ayında Jari Şenlikleri düzenlenmektedir.

6-ÇAT BARAJI:Çelikhan’ın 2 km kuzey yönündedir ve üzerinde herhangi bir atık su bulunmamaktadır.Bu yönüyle suyu temiz bir barajdır.Olta Balıkçılığı için ideal bir yerdir.Yine su üzerinde alabalık çiftlikleri kurulmuştur.Dileyenler burada güzel alabalık yiyebilirler.Baraj gölünün en ilgi çekici yanı üzerinde yüzen adaların bulunmasıdır.Üzerinde epeyce sayıda yüzen adalar bulunmaktadır.Su seviyesinin yükselip düşmesiyle birlikte bu adalarda hareket etmektedirler.dag2

 

7-ÇELİKHAN İÇMESİ:İlçe merkezine 19 km uzaklıkta olup ilçenin Güneybatı tarafına düşmektedir.Her yıl yaklaşık olarak 5 ile 7 bin kişi arası burayı ziyaret etmektedir.Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında buraya ilgi oldukça artmaktadır.İçme suyunun şifalı olduğu ve iç organlar için çok iyi olduğu söylenmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.