Besni

                   İLÇENİN TARİHİ

Besni

İlçe tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Tarik boyunca çok canlı bir merkez olarak tarihte kendisine yer edinmiştir. Halep Ticaret Yolu’nun ilçeden geçmesi yine tarih boyunca ilçenin önemini ayakta tutan nedenlerden bir tanesidir. Sulak ve ormanlık arazi varlığı ile çekiciliğini her dönemde canlı tutmuştur.

İlçemiz Moğol ve Timur’un saldırılarına karşı kahramanlıkları ile Yıldırım Beyazıt’dan taktirname alan ilk şehirdir. Ayrıca Evliya çelebi Anadolu gezileri sırasında Besni’ye de gelmiş ve seyahatnamesine “Hayran Kaldım” olarak kayda geçmiştir.
 
 
 
 
 
 
 
 GEZİLECEK YERLER
 
1- Besni Kalesi:Besni Kalesiİlçenin güneyinde bulunan kale sarp bir tepenin üzerine inşaa edilmiştir.Öyle ki kaleye yalnızca güney cephesinden dik bir yamaçtan çıkılabilinmektedir.Kalenin ne zaman yapıldığı halen bilinmemektedir.Ancak halen ayakta durmaktadır ve çok sağlam bir yapısı vardır.
Orta kısmında bir kuyu vardır.Ayrıca içerisinde ikitane büyük yapıt vardır.Çifte Mancınık adı verilen bu iki mancınık arasında esirlerin asılarak düşmana gösterildiği söylenmektedir.
 

2- Eski Besni Ören Yeri:

besni

Eski Besni Ören Yeri

Eski Besni Ören Yeri adından da anlaşılacağı üzere Besni ilçemizin eski yerleşiminin bulunduğu alandır.İlçenin güneyinde ve vadi bir alandadır.Çok sayıda tarihi cami, minare, hamam, köprü ve çeşme bulunmaktadır.Besni’ye gidenlerin mutlaka gezmesi görmesi gereken bir alandır.Her ne kadar burada ki yapılar yeterince korunamazsa da yine de çok sayıda tarihi yapıya rastlamak mümkündür.
 

 

 

3- Kurşunlu Camii:

besni kursunlu camii

Besni Kursunlu Camii

Eski Besni Ören Yerinde bulunmaktadır. Kurşunlu Cami.Besni’nin yer değiştirip yeni yerleşim yerine geçmesinden sonra adeta kaderine terkedilmişti korunamamıştır..Ancak daha sonra ki yıllarda yapılan bazı girişimlerle Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarım ve restorasyonu yapılmıştır.
 

 

 

4- Sofraz Anıtları:

sofraz anıtları

sofraz anıtları

İlçeye 15 km uzaklıkta bulunan anıtlar  2 adet anıt mezardan oluşmaktadır. 2 tümülüs şeklinde olan anıt mezarlar, 15 metre yüksekliğindedirler. Ön girişin bitiminde mezar odası vardır.  Bu Anıt Mezarların Romalılar döneminde yapıldığı düşünülmektedir.
Diğer Anıt mezar ise 3 odadan oluşmaktadır. Girişte her iki tarafta da ana kayaya oyulmuş mezarlar bulunmaktadır.
 

5- Kızılin Köprüsü:

kizilin köprüsü

Kizilin Köprüsü

İlçemize bağlı Kızılin Köyü’nün yakınlarındadır ve Göksu Nehri üzerine yapılmıştır. Romalılar zamanında yapılmıştır. Orta kemeri çökmüştür. Mimarisi yine Adıyaman kahta da bulunan Cendere köprüsüne çok benzemektedir…

Dikilitaş

Dikilitaş

 
6- Dikilitaş :
Dikilitaş köyü yakınlarında bulunan ve Romalılar zamanında yapılan Anıt mezardır.Ortasında mezar mimarisi ve yanında ise aralıklarla dikili halde bulunan üç tane çift sütun vardır. Bu bölgeye dışarıdan büyük kayaların taşınarak ve taşınan bu taşların oyularak yapıldığı düşünülmektedir.
 
 
 

7- Dolmenler:

Dolmenler

Dolmenler

İlçemiz sınırları içerinde bulunan Kızıldağ’da çok sayıda Dolmen mezarlar bulunmaktadır. Bu yapıların en ilginç tarafı ise tarihinin çok eski zamanlara dayanmasıdır.Bu mezarların geçmişi taş devrine kadar uzanmaktadır.
 
 
 
 
 
 
 
 

8-Besni Su Gözü:Yolu Besni’ye düşenlerin mutlaka gezip görmesi gereken bir yer.Yaz aylarında 40 derecelik sıcaklıkta bile buz gibi suyu vardır.Ayrıca bu su kaynağı üzerinde set yapılarak yüzme alanı oluşturulmuştur.Geniş yüzme alanında istediğiniz sürede ücretsiz bir şekilde yüzebilirsiniz.Ayrıca su kenarında gölgelik alanlarda piknik yapılabilecek alanlar bulunmaktadır.Bu yörede yaşayan insanların piknik amacıyla en fazla kullandığı yerdir.Ayrıca Restoranlar da bulunmaktadır.

Besni Su Gözü

 
 
 
 
 
 
 
 

             COĞRAFİ YAPISI VE İKLİMİ

Adıyaman’ın batısında Adıyaman ile Gaziantep arasında bulunmaktadır. Adıyaman’a 44 km., Gaziantep’e ise 95 km. uzaklıktadır.İlçe tepelik bir alanda kurulmuştur.İlçe yerleşim yeri dağlık arazidir.Rakımı 930 metredir.rakının yüksek olmasından dolayıdır ki yazlar Merkeze göre biraz daha serin ve kışlar ise daha soğuktur.Ayrıca kar yağışları da Adıyaman’a göre oldukça fazladır.Çoğu zaman Adıyaman merkezde hava yağmurluyken burada ise kar yağışlıdır.İklim özelliği karasal iklim ile akdeniz iklimi karışımıdır.1990 lı yıllarda Atatürk barajının su toplamasıyla birlikte tüm il genelinde olduğu gibi burada da sıcaklık değişimi hissedilir derecede olmuştur.
 İlçenin güney tarafı  genellikle verimli ovalarla kaplıdır.Doğu tarafında ise Kızılin Ovası ve Sahantil Ovası, batı yönünde de  Keysun Ovası yer almaktadır.Bu alanlar tarım için oldukça elverişli ve verimli arazilerdir.Ayrıca bu alanlar keysun ve sofraz çayları ile sulanmaktadır.
 
 

EKONOMİK FAALİYETLER

İlçede tarım arazilerinin müsait olmasından dolayı tarımla uğraşan nüfus epeyce fazladır.Bu tarım arazilerde birçok ürün yetişmektedir.Ancak Besni de tarımsal faaliyetlerin başında Besni üzümü ve fıstık tarlaları bulunmaktadır.Besni üzümü marka haline gelmiş tadı çok güzel olan bir üzüm çeşididir.Ayrıca Antep fıstığı her ne kadar Gaziantep ili ile özdeşleşse de Besni’de de geniş fıstık alanları bulunmaktadır.

 
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.