Besni de Gezilecek Yerler

BESNİ’DE GEZİLECEK 9 YER

Besni de diğer ilçelerimizde olduğu gibi gezilecek yerleri epeyce bulunmaktadır.Tarih boyunca burada egemenlik kuran medeniyetlerin bıraktığı tarihi eserler,kalıntılar ve ilçenin doğal güzellikleri gezilecek yerlerini oluşturmaktadır.Evliya Çelebi’nin meşhur Anadolu gezileri sırasında Evliya Çelebi buraya da gelmiştir ve Seyahatnamesine Hayran Kaldım olarak yazmıştır.Şimdi Besni de Gezilecek Yerleri sırayla yazalım:

1-Eski Besni Ören Yeri:Besni ilçemizin şimdiki yerleşim yerine taşınmadan önce ilçenin kurulu olduğu yerdi.İlçe merkezinin yaklaşık olarak 2 km kadar güneyindedir.Eski Besni den günümüze bir kaç kalıntı dışında pek bir şey kalmamıştır.Bu kalıntılardan bazıları yeni Besni inşa edilirken kullanılmıştır bir kısmı da koruma altına alınmadığı için bir şekilde kaybolup gitmişlerdir.Eski yerleşim yerinin bir kısmı şu anda tarla olarak kullanılmaktadır.

besni

Eski Besni Ören Yeri

2-Besni Kalesi:Sivrice ve yüksek bir tepenin üzerine inşaa edilmiş olup ilçe merkezine yaklaşık 5 km kadar güneyindedir.(Eski Besni Ören Yeri sınırları içerisindedir).Kale çok sarp bir alanda olduğu için sadece güney tarafından kaleye gidilebilmektedir.Bu nedenle kale savunma açısından oldukça iyi bir kaledir.Zaten bu nedenden dolayıdır ki kale günümüzde halen diri durmaktadır.Hitit krallığı zamanında yapıldığı bilinmektedir.Kalenin orta bölgesinde bir tane kuyu vardır.Batı tarafında ise iki tane büyük yapı vardır.Bunlara Çifte Mancınık denilmektedir.Rivayete göre düşman tarafından esir alınan kişilerin bu mancınıklarda asılırmış ve düşmana gözdağı olsun diye gösterilirmiş.

Besni Kalesi

Besni Kalesi

3-Kızılin Köprüsü:Göksu Nehri’nin üzerine yapılmıştır.Zaten halk arasında Göksu Köprüsü de denilmektedir.Kızılin köyü yakınlarındadır.Romalılar döneminde yapılmıştır.Yapılışı bakımından Adıyaman Kahta ilçesinde bulunan Cendere köprüsü ile benzerlik göstermektedir.Köprünün iki yakasında ki köylülerin anlaşamamazlıkları sonucu köylüler köprünün orta yerinden patlatarak köprünün ortasını çökerttiler.Günümüzde bu açıklık yaklaşık olarak 30 metre kadardır.

kizilin köprüsü

Kizilin Köprüsü

4-Dolmenler:İki büyük kaya parçasının dikine ve yine büyük bir kaya parçanın da yatay olarak dikilmiş kaya parçalarının üzerine konulmasıyla oluşan yapıdır.Hacı Halil Köyü ve Kargalı Köyü yakınlarında dağlık bölgede bulunurlar.Çok eski zamanlara dayanmaktadır tarihi.

Dolmenler

Dolmenler

5-Gavur Kalesi:Şambayat Bucağı’nın kuzeydoğu yönünde Göksu Çayı’nın kenarında  bulunan bir tepedir.Burada çok sayıda mağaralar bulunmaktadır.Ayrıca burada tarihi bir höyükte bulunmaktadır.

6-Sofraz Anıtları:

İlçeye 15 km uzaklıkta bulunan anıtlar  2 adet anıt mezardan oluşmaktadır. 2 tümülüs şeklinde olan anıt mezarlar, 15 metre yüksekliğindedirler. Ön girişin bitiminde mezar odası vardır. Bu Anıt Mezarların Romalılar döneminde yapıldığı düşünülmektedir.
Diğer Anıt mezar ise 3 odadan oluşmaktadır. Girişte her iki tarafta da ana kayaya oyulmuş mezarlar bulunmaktadır.Sofraz anıtları ile ilgili ayrıntılı bilgiler alttaki videodadır.

7-Kurşunlu Cami:Eski Besni Ören Yerinde bulunmaktadır. Kurşunlu Cami,Besni’nin yer değiştirip yeni yerleşim yerine geçmesinden sonra adeta kaderine terkedilerek  korunamayarak öylece bırakılmıştır.Ancak daha sonra ki yıllarda yapılan bazı girişimlerle Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarım ve restorasyonu yapılmıştır.

besni kursunlu camii

Besni Kursunlu Camii

8-Dikilitaş:Dikilitaş köyü yakınlarında bulunan ve Romalılar zamanında yapılan Anıt mezardır.Ortasında mezar mimarisi ve yanında ise aralıklarla dikili halde bulunan üç tane çift sütun vardır.İsminini de bu dikilitaşlardan almaktadır. Bu bölgeye dışarıdan büyük kayaların taşınarak ve taşınan bu taşların oyularak yapıldığı düşünülmektedir

Dikilitaş

Dikilitaş

9-Besni Su Gözü: Besni’ye kadar gelipte Su Gözünü görmeden gidenler çok şey kaçırmış olurlar.Mutlaka gezilip görülmesi  gereken bir yer.Yaz aylarında 40 derecelik sıcaklıkta bile buz gibi suyu vardır.Ayrıca bu su kaynağı üzerinde set yapılarak yüzme alanı oluşturulmuştur.Geniş yüzme alanında istediğiniz sürede ücretsiz bir şekilde yüzebilirsiniz.Ayrıca su kenarında gölgelik alanlarda piknik yapılabilecek alanlar bulunmaktadır.Bu yörede yaşayan insanların piknik amacıyla en fazla kullandığı yerdir.Ayrıca Restoranlar da bulunmaktadır.Derin kesikler şeklinde dik ve sarp kayalık alanlar vardır.Ayrıca kayalık alanlar içerisinde çok sayıda mağaralar bulunmaktadır.

Besni Su Gözü

                             Besni Su Gözü

Su Gözü’ye gitmek isteyenler aşağıdaki yol tarifini kullanabilirler.

Besni ilçesinde bulunan Sit Alanları da ayrı bir başlık altında yazalım

1-İznik Köyünde bulanan Levzin Höyüğü

2-Atmalı köyünde bulunan Kaya Mezarları

3-Yukarı Söğütlü Köyündeki höyük

4-Çakırhöyük Beldesinde bulunan Höyük

5-Oyalı Köyünde ki Mozaik tabanlı yapı

6-Tekağaç köyündeki kaya mezarı

7-Kargalı köyünde ki Dolmen mezarlar

8-Beşyol Bucağında bulunan Hürük Höyüğü

9-Çakır höyük bucağında ki İkiz Höyük

10-Sarıkaya Köyünde ki Hementil Höyüğü

11– Yeni köyde bulunan Dikilitaş

12-Kutluca da ki Fal Höyük

13-Çomak Köyünde bulunan Hacıpınar yerleşmesi

14-Kargalı Köyünde bulunan Kargalı Höyük

15-Dikilitaş Köyü’nde bulunan Dikilitaş Roma Dönemi Nekropol Alanı

16-Hacı Halil Köyü sınırlarında bulunan Roma Dönemine ait Nekropol Alanı

17-Hacı Halil Köyü’nde  Roma Dönemine ait Nekropol Alanı

18-Karaağaç Köyü civarında ki  Roma Dönemine ait Nekropol Alanı

19-Ören Köyün de Roma Dönemine ait Nekropol Alanı

20-Ören Köyü Roma Dönemine ait Antik Taş Ocağı


Kaynakça:

http://www.gezi-yorum.net/adiyaman-besni/    Gezi yorum.net

http://www.korumakurullari.gov.tr/TR,89681/adiyaman-ili-besni-ilcesi-sit-alanlari.html  Koruma alanları

http://www.besni.bel.tr /     Besni belediyesi

 

 

Şimdi Besni Gezilecek ve görülecek yerleri yazdık ;ancak eksik kaldığını düşündüğünüz veya yanlışlık olduğunu düşündüğünüz bir yer varsa lütfen yorum kısmına yazarak bildiriniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.