Adıyamanda Gezilecek Yerler

Adıyaman da gerek tarihi mekanlar gerekse doğal mekanlar oldukça fazladır.Şimdi bunları sırasıyla yazalım.Ancak bunları sıralarken önce il merkezinden başlayarak daha sonra ilçelerden devam edelim.

Adıyaman İl Merkezinde Gezilecek Yerler

1-Merkezde bulunan Mor PETRUS ve Mor Pavlus Kiliseleri.Adıyaman da daha önceki tarihlerde farklı inançlardan insanlar yaşamışlardır.Bu kiliselerde geçmişte Adıyaman da yaşayan Süryanilerden ve Ermenilerden kalmıştır.(il merkezinde az da olsa Ermeni nüfusu bulunmaktadır).

2-Yine il merkezinde bulunan Adıyaman Kalesi

3-Merkeze 7 km uzaklıkta bulunan Perre Antik Kenti ve kaya mezarları ayrıca köy içerisinde bulunan Roma çeşmesi

4-Adıyaman-Malatya yolunda bulunan ve merkeze 10 km uzaklıkta bulunan Palanlı Mağaraları ve Haydaran Mağaraları

5-Merkeze bağlı ve 10 km uzaklıkta olan Zey Köyü.Bu köyde tarihi Demir Kale  ve ilk çağlara ait mağaralar ayrıca  köyün içersinde bulunan tarihi cami ve Şeyh Abdurrahman Baba Türbesi

6-Merkeze bağlı Palaş köyünde bulunan Palaş mağaraları.

7-Adıyaman-Gölbaşı karayolunun 25.km.sinde bulunan Atmalı köyünde olan Kaya Mezarlar.

8-Adıyaman il merkezine 40 km uzaklıkta bulunan Turuş köyündeki Kaya Mezarları

9-Adıyaman’ın 40 km güneybatısında bulunan Gümüşkaya Mağaraları.

10-Adıyaman’ın 5 km kuzeyindeki Karadağlarda bulunan Karadağ Tümülüsü

11-Adıyaman’a 30 km uzaklıkta Yeşilova Köyünün arka tarafında bulunan Beştepeler.

12-Adıyaman’a 35 km uzaklıkta Malpınarı mezrasında bulunan Malpınarı Kaya Anıtları

13-Adıyaman Ulu Cami:17.yy da Dulkadiroğulları tarafından yapılmıştır.Şehir merkezindedir.

14-Adıyaman Oturakçı Pazarı:Adıyaman merkezdedir.Adıyaman’ın eski çarşısıdır.Günümüzde halen binlerce esnafı bulunmaktadır.Halen şehrin en işlek yerleri arasındadır.

15-Adıyaman’a 25 km uzaklıkta bulunan ve Akçalı köyü yakınlarında bulunan Kotur İçmesi.Suyunun şifalı olduğu ve birçok organa iyi geldiği söylenmektedir.

16-Adıyaman’ın 21 km kuzeyinde bulunan Karadağ ormanlık alanı.Ağaçlık aynı zamanda çok güzel bir şehir görüntüsüne sahiptir.Pİknik için ideal alanlardan birisidir.

17-Adıyaman-Kahta yolu 5.km.de bulunan Beşpınar Mesire alanı.İçerisinde restoran,çay bahçeleri,oyun alanları bulunmaktadır.Ayrıca pknik yapmak amacıyla çok güzel bir yerdir.Adıyaman’a yakın olması sebebiyle özellikle hafta sonları aileler burayı tercih etmektedirler.Ayrıca bu mesire alanının yapım projesi devam etmektedir.Bitiğinde çok daha geniş bir alanda ve çok daha fazla etkinlik yapılabilecek bir yere dönüşecektir.Proje hakkında detaylı bilgi videodadır.

18-Adıyaman’ın güneyinde bulunan Gazihan Dede türbesi.Bu türbe Atatürk baraj gölünün yakınındadır.Bu alana suyun içerisine yüzen bir havuz yapılmıştır.Bu özelliği ile Türkiye’de bu özelliğe sahip tek havuzdur.

19-Adıyaman’ın kuzeyinde 4 km uzaklıkta bulunan Seyir Tepesi.Bu tepeden özellikle akşamları güneye doğru göz alabildiğince görüş alanı vardır.Tüm yerleşim yerlerinin ışıkları görünmekte(özellikle Adıyaman il merkezi ayaklar altındadır)ve çok güzel bir görüntü oluşmaktadır.

20-Atatürk Baraj Gölü:Bu barajın önemli bir kısmı Adıyaman topraklarında bulunmaktadır.Hem gezip görme amacıyla hemde balıkçılık amacıyla yine güzel alanlardan bir tanesidir.

20-Ayrıca Adıyaman da il içinden ve il dışından binlerce insanın ziyaretlerine uğrayan türbelerden bazıları şunlardır:

Abuzer Gaffari Türbesi,

Mahmut El-Ensari Türbesi,

Şeyh Abdurrahmani Erzincani Türbesi,

Zeynel Abidin Türbesi,

Hacı Yusuf Türbesi,

Safvan Bin Muattal Türbesi,

 Hacı Abuzer Baba Türbesi.

 

 

2 Yanıt

  1. Melis dedi ki:

    Çok güzel bir ilmiş Adıyaman, harika fotoğraflar çekmişsiniz elinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.