Adıyaman Coğrafik Özellikleri

Adıyaman il merkezinin iklim şartları karasal iklim ile Akdeniz ikliminin karışımı bir iklimdir.Yazları oldukça sıcak ve kurak(yaz yağmuru yok denecek kadar azdır),kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçer yağışların çok büyük kısmı yağmur olarak düşer.Kar yağışları değişim göstermekle beraber kış aylarında 3-5 kere ancak görülür.

Adıyaman’ın 8 tane ilçesi bulunmaktadır.Bunlar Gölbaşı,Besni,Tut(batısında olanlar)Çelikhan(kuzeyde),Sincik,Gerger(kuzeydoğuda),Kahta(doğusunda),ve Samsattır(güneydoğusunda). 

Adıyaman’ın kuzey kısımları dağlıktır.Güney tarafı ise geniş düzlük alanlardan oluşmaktadır.Adıyaman ovasının toprakları oldukça verimlidir.Bu toprklarda birçok meyve-sebze ve başkaca ürünler yetiştirilmektedir.Atatürk Barajı Adıyaman sınırlarında bulunsa da sulama olarak Adıyaman’a çok ta bir katkısı olmamıştır.Ayrıca Atatürk Barajı’nın yapılmasıyla birlikte ildeki gözle görülür ve sıcaklıklar hissedilir şekilde değişim göstermiştir.İlin güney tarafında Çamgazi köyünde yapılan Çamgazi barajı geniş bir alanı sulamaktadır.

İlde bulunan en önemli dağlar Akdağ, Dibek, Ulubaba, Gördük, Nemrut, Bozdağ ve Karadağdır.

Fırat Nehri İlin en önemli akarsuyudur.Kaynağını Erzurum dağlarından alan Fırat Şanlıurfa, Diyarbakır illeriyle İl sınırı oluşturur.

Adıyamanda bulunan diğer akarsular ise şöyledir; Sofraz çayı, Ziyaret çayı, Çakal çayı,Kalburcu çayı, Eğri çay(şehrin batı tarafından girişinde bulunan çaydır), Akdere çayı, Keysun çayı ve Şepker çaylarıdır. İlde bulunan tüm göller Gölbaşı ilçesinde bulunur.

Gölbaşı, İnekli, Azaplı Abdulharap Gölleridir.Adıyaman il merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 669 metredir.Bu rakım kuzeye doğru gidildikçe artar ve güneye inildikçede azalır.Adıyaman il merkezi dağlarla ovalar arasında adeta bir sınır gibidir.Zaten Adıyaman şehir merkezi Güneydoğu Torosların eteklerinde kuruludur.

Adıyaman bitki örtüsü ise karasal iklim bitki örtüsü olan Bozkırdır.Ormanlık alanlar yok denecek kadar azdır.Kuzeyindeki dağlarda kısmen meşe ağaçları bulunmaktadır.Ya mevsiminin çok sıcak ve kurak geçmesi bitki örtüsünün zayıf olmasında ki en büyük etkendir.

Doğan, şahin, baykuş, keklik gibi yabani kuş türleri yanında tavşan, tilki, çakal gibi yaban hayvanları da Adıyaman il sınırları içerisinde yaşama alanlarına sahiptirler.Adıyamanda Keklik meraklıları oldukça fazladır zaten il sınırların da oldukça keklik türü bulununur.

Adıyaman’ın en önemli gelir kaynağı tütündür.Adıyaman ovasının geniş düzlüklerinde çok büyük bir oranda tütün yetiştiriciliği yapılmaktadır.Daha önce tekele bağlı olarak yapılan tütün önce kota sisteminin getirilmesi ve daha sonra da Tekel’in kapatılmasıyla bir dönem ara verilmiştir tütün yetiştiriciliğine.Bu dönemde yöre çiftçileri büyük sıkıntılar yaşamıştır.Çünkü yıllarca tek uğraşları ve geçimlerini sağladıkları tütün yasaklanınca adeta sudan çıkmış balığa döndüler.Ancak daha sonraları İzmir tütünü,Sarmalık tütün ve virginia(virjinya)tütünü yetiştiriciliği yapılmaktadır.Ayrıca tütün dışında özellikle Pamuk yetiştiriciliği de çokça yapılmaktadır.Bunun dışında üzüm bağ alanları da çokça bulunmaktadır.Özellikle Besni ve Gölbaşı ilçelerinde üzüm önemli bir gelir kaynağıdır.Sulama alnalarının oluşturulmasıyla birlikte kimi zaman aynı yıl içerisinde iki ürün peş peşe yapılmaktadır.

Zeytin,Antepfıstığı,yerfıstığı, birçok meyve sebze yetiştiriciliği yapılabilmektedir.Adıyamanda bulunan topraklar oldukça verimlidir.En büyük sorun su idi.Ancak son yıllarda yapılan barajlarla bu sssorun büyük ölçüde çözüme kavuşturulmuştur.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Anonim dedi ki:

    Kardes bu nemruta nasıl gidebiliriz.antep üzerinden en kısa nasıl gidilir…

    • kommagene dedi ki:

      Antep üzerinden Nemrut’a kendi aracınızla mı yoksa turlarla mı gitmek istiyorsunuz.Eğer turlarla gitmek istiyorsanız yardımcı olabilirim.Eğer kendi aracınızla gidecekseniz Adıyaman merkeze ordan kahta ilçesine ve daha sonra Nemrut yolu tabelalarla gösterilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.